Yerel Ağ Üzerinde İnternet Sitesi Yayınlamak

 Nedir?

Evinizde bir kaç bilgisayarın olduğunu varsayalım. Siz de bu bilgisayarları kablosuz ağ ile birbirine bağlayıp, bir internet sitesi yayınlamak istediniz. Elbette internet sitenizin kapsama alanı, sunucu olan bilgisayarın kablosuz ağının kapsama alanı kadar olacaktır. Yeri gelmişken hemen belirtelim, yazının devamında internet sitesinin nasıl kurulacağı açıklanmamış sadece ağdaki bir bilgisayarın nasıl web sunucusu olarak kullanılacağı açıklanmıştır.

Adım-1

Gerekli olacak programları indirelim;

  1. XAMPP (İşletim sisteminize uygun versiyonu indirmek için tıklayın)
  2. Simple DNS Plus (Windows versiyonunu indirmek için tıklayın)

XAMPP programı, bilgisayarınızı sunucuya çevirecek olan yazılım. Xampp sayesinde bilgisayarınız, bir Apache, MySQL ve PHP sunucusuna dönüşüyor.

Simple DNS Plus programı sayesinde de bilgisayarınıza bir DNS sunucusu kurmuş olacağız. DNS sunucusu ile de kurmuş olduğunuz internet sitesine bir domain (alan adı) vermiş olacağız.

Adım-2

Daha önce bir yerel ağ kurduysanız bu adımı atlayın.

(Windows 7) için. “Başlat>>Denetim Masası>>Ağ ve İnternet>>Ağ ve Paylaşım Merkezi>>Yeni bağlantı veya ağ kurun” adımlarını takip ederek, ağ kurulum sihirbazını başlatın.

Kablosuz-ag-kurulumu

 

 

Açılan pencerede en altta bulunan “Kablosuz geçici (bilgisayarlar arası) ağ kur” sekmesini seçip “İleri” butonuna basarak, aşağıdaki ekrana ulaşın.

kablosuz-sifre-koyma

 

 

Yukarıdaki ekrandan kuracağınız ağın ismini ve şifresini belirleyin. İsterseniz şifresiz herkese açık bir ağ oluşturabilirsiniz.

Evet artık bir kablosuz ağınız var, sıra ağdaki bir bilgisayarı sunucu haline getirmek.

Adım-3

Xampp programını kurunuz ve açınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.  Açılan ekran üzerinden, “Apache” ve “MySQL” modüllerinin yanındaki “Start” tuşlarına basınız.

 

xampp_kurulumu

İşte bu kadar! Şu andan itibaren bilgisayarınız bir sunucu konumunda. Sunucu olan bilgisayarda herhangi tarayıcıyı (Chrome,Firefox,IE vs.) açıp, adres satırına “localhost” veya “http://127.0.0.1”  yazdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyorsa kurulumunuzu sorunsuz gerçekleştirmişsiniz demektir.

xampp_onizleme

NOT: Yayınlanmasını istediğiniz web dosyalarını “C:/xampp/htdocs” içerisine atmalısınız. Yukarıdaki sayfanın görüntüsünü de ancak buradaki dosyaları değiştirerek, değiştirebilirsiniz.

Adım-4

Öncelikli olarak Web Sunucusu olacak bilgisayarın ağdaki IP numarasını öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için “Başlat>>Arama Kutucuğuna cmd” yazın. (Windows 8/8.1 kullanıcıları “Windows Tuşu+X” e basarak “Komut İstemi (Yönetici)” seçin). Karşınıza gelen komut satırı penceresine “ipconfig” yazın. Gelen bilgiler arasında bizim için önemli olan  IPv4 Adresi karşısında yazan IP adresi. Bu IP adresi bizim ağdaki IP adresimiz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde kırmızı çerçeve içerisinde yer alan bölüm.

 

ag-ip

Kurmuş olduğunuz yerel ağa bağlı bir bilgisayarın tarayıcısına bu IP adresini yazdığınızda, adım-3’te yer alan Xampp sayfasına ulaşacaksınız. Ama IP adresini aklınızda tutmak oldukça zor olmalı. IP adresi yerine bir isim vermek daha fazla akılda kalıcı olur. Şimdiki adımda ise yerel internet sitemize bir isim verelim.

Adım-5

Yerel internet sitemize isim verebilmek için bir DNS sunucusuna ihtiyacımız var. Bunun için de başta belirttiğim “Simple DNS Plus” programını kurun ve çalıştırın.

 

simple-dns

Programda  önce “Records” sekmesine tıklayın, açılan pencerede “Quick Zone Wizard” sekmesine tıklayın. Açılan pencerde doldurmanız gereken alanlar:

Zone Name: Vermek istediğiniz isim(deneme olabilir veya deneme.com yapabilirsiniz. Tamamen size kalmış hatta normal internette kullanımda olan bir alan adını da seçebilirsiniz google.com gibi 🙂  )

Web server IP: 4. adımda öğrenmiş olduğunuz yerel ağdaki sunucu olan bilgisayarın IP adresini bu bölüme yazıyoruz. (email ve ftp server bölümlerine de aynı IP numarasını yazın)

Ve işte tamam! Yerel internet ağınızı artık kurmuş oldunuz. Kurmuş olduğunuz internet sitesine sunucu olan bilgisayardan vermiş olduğunuz isim ile ulaşamazsınız. Fakat sunucu olmayan bilgisayarlardan ulaşımda sıkıntı olmayacaktır. Sunucu olan bilgisayardan erişim için ise IP adresini kullanabilirsiniz.

İnternet ağınızın kapsamını arttırmak için Wireless Adaptörler kullanabilirsiniz.

 

10
Kimler Neler Demiş?

6 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Webci

Diğer bilgisayarlardan giriş için “Zone Name” de yer alan domaini mi gireceğiz yoksa IP/domain şeklinde mi gireceğiz ?

Diğer bilgisayarlardan “Zone Name” e yazdığınız domain ile gireceksiniz. İsterseniz ayrıca ip ile de ulaşabilirsiniz.

berkant

konuyu hortlatıyorum ama bu simple dns server dışında kullanabileceğimiz başka program varmı. çünkü bu program ücretli ve pahalı

Hazirda bi domainim var onu nasil kullanirim

efodailesiSelimcan

Sitedeki Tasarımı nasıl değişiriz ?

merhaba opencart ve wp sayfalar yaptım şirket içinde çalıştırmak istiyorum. Sayfa acılıyor fakat göreseller gelmiyor sayfayı tam çağırmıyor… neden olur acaba ???

emre

peki o olusan agi nasil silecegiz acik ya da kapali olup olmadigini nasil anlayacagiz riskli bi durum degil mi bence cok riskli bir durum