Xposed Framework Nedir? Nasıl Kurulur?

Android işletim sisteminin özelleştirme konusunda iOS’tan birkaç adım ötede olduğu bir gerçek. Android’li cihazınızı özelleştirebilmek için önünüzde bir çok seçenek mevcut. Bunlardan en bilineni cihazınıza ROM atmak olabilir, fakat bu işlem zahmetli bir süreç gerektirebilir. ROM atmak yerine daha az zahmetli bir yol olan Xposed Framework’u kurmayı tercih edebilirsiniz.

Xposed Framework Nedir?

Xposed Framework bir uygulama iskeletidir. Yani tek başına cihazınızda bir değişiklik yapmayan fakat içerisine modüller yükleyerek , modüllerin cihazınızda değişiklik yapmasına izin veren bir ortamdır. Yani işiniz Xposed Framework’u kurmakla bitmiyor, yapmak istediğiniz kişiselleştirmeye uygun modülleri de bulup yüklemelisiniz. Modülleri nereden bulacağınızı yazımızın sonunda vereceğiz.

Xposed Framewrok Ne İşe Yarar?

Xposed Framework ile cihazınızda birçok değişiklik yapıp, onu özelleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, istediğiniz işi yapan modülü bulmak ve kurmak işte bu kadar. Yapabileceklerinize birkaç örnek;

  • Durum çubuğunun görünümünü değiştirebilirsiniz
  • Uzun metinler ekrandayken ekranın açık kalmasını sağlayabilirsiniz
  • Ekranı 180 derece döndürmeyi etkinleştirebilirsiniz

Bu framework’un belki de en güzel tarafı, yaptığı değişikliklerin hiçbirinin sistem dosyalarında olmayışı. Yani bir modülü etkinleştirdiğinizde tüm değişiklikler RAM üzerinde olmakta ve modülü pasif hale getirdiğinizde herşey eski haline geri dönebilmekte.

Xposed Framework Nasıl Kurulur?

Aslına bakacak olursanız Xposed Framework’u kurmak oldukça basit, güç olan kısmı cihazınıza ROOT işlemini yapmak. Öncelikli olarak cihazınızı ROOT’lamalısınız, bu yazıda bu işlemin nasıl yapılacağı anlatılmayacaktır. Root’lu cihazınızda Xposed Installer apk’sını bu adresten indirin ve çalıştırın. Ardından uygulama sizden root izinlerini isteyecek, bunun ardından  install/update’e tıklamanız yeterli cihazınız yeniden başlatılacak ve sorunsuzca kurduğunuza dair bir uyarı alacaksınız.

 Modül Ekleme?

Bu adrese girerek Xposed Framework’e ait modülleri bulabilirsiniz. Yapmanız gereken bulduğunuz modülü cihazınıza indirmek ve ardından da etkinleştirmek. Fakat işiniz modülü etkinleştirmekle bitmiyor cihazınızı yeniden başlatmak zorundasınız.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir