WordPress Blog Sitesi Taşıma

70 milyon. Bu sayı tüm dünyada, WordPress sistemini tercih eden site sayısı. İşte sizin de böyle bir WordPress siteniz olabilir ve başka bir sunucuya taşıma ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz. Bu yazıda bu işlemi nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz. Adım adım anlatmaya başlayalım. Anlatım cPanel üzerinden yapılmıştır ama diğer sistemler için de genel mantık bu şekildedir.

1-Eski Sunucunuzda ana dizinide bulunan tüm dosyaları yedekleyin.

2-Eski Sunucunuzda WordPress sisteminize bağlı veritabanının yedeğini alınız. (Phpmyadmin de veritabanını seçip üst taraftan “dışarı aktar” seçeneği ile.)

3- “1.adımda” aldığınız yedeği Yeni Sunucunuzun ana dizinine yükleyin. (Hiçbir değişiklik yapmadan)

4- “2.adımda” aldığınız veritabanı yedeğini Yeni Sunucunuzda oluşturduğunuz yeni veritabanı ile birleştiriniz. (Phpmyadmin de yeni oluşturulan veritabanını seçip, içeri aktar seçeneği ile aldığınız yedeği gösterin.)

5-Son olarak, ana dizinde bulunan “wp-config.php” dosyasını açın.

 

DATABASE

Yukarıdaki fotoğrafta, altı çizili olarak görülen yerlerin değiştirilmesi gerekiyor. Bu yerlere, yeni oluşturduğunuz veritabanınızın bilgilerini yazmalısınız.

Yukarıda yazılanları doğru bir şekilde yaptıysanız herhangi bir hata ile karşılaşmamanız gerekiyor. Bu işlemler sonucunda  siteyi açtığınızda beyaz sayfada takılıyorsa, sotun yüksek ihtimalle WordPress’in yeni oluşturduğunuz veritabanına bağlanamamasından kaynaklanıyordur. “wp-config.php” dosyası içerisinde yaptığınız değişiklikleri kontrol ediniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir