Windows 8.1 İçin VirtualBox Ayarları

Günlerdir dedikodularını duyduğumuz Windows 8.1 nam-ı değer Windows Blue‘nun Türkçe Önizleme sürümü ortaya çıktı. Bu işletim sistemi  ister istemez çoğu insanda merak uyandırıyor. Sizde bu merakınızı giderip Windows 8.1‘i kurmak istediniz fakat var olan hazır sisteminizi de bozup denemeyi göze alamıyorsunuz. O halde yapmanız gereken iş çok basit, yazımızda belirtilenleri adımları takip ederek sanal makinaya Windows 8.1‘i kurmak.  Hadi Windows içinde Windows yapalım!

Gerekli olan yazılımlar

  1. VirtualBox (indir)
  2. Daemon Tools (indir)
  3. Windows 8.1 (indirme sayfası) [Açılan sayfada 32-64 bit Türkçe sürümleri mevcut uygun olanı indirin]

VirtualBox ve Daemon Tools’un kurulumunu yapıp, Windows 8.1’in *.iso dosyasını masaüstüne hazır ediyoruz.

ADIM-1

1-Daemon-Kalip
Daemon Tools programını açıp,  Microsoft’un sitesinden indirdiğimiz Windows 8.1’e ait iso dosyamızı, “Actions>Kalıp Dosyası Ekle” menüsü altından programa ekliyoruz. Daemon Tools programında orta bölüme gelen dosyaya sağ tıklayıp “Kalıp Dosyası Yerleştir” diyoruz. Böylelikle iso dosyasını bilgisayarımıza DVD sürücü olarak göstermiş oluyoruz.

ADIM-2

2-virtualbox
VirtualBox programını açın. New butonuna basın. Karşınıza gelen ekranda “Type” ve “Version” kısımlarını fotoğraftaki gibi, “Name” kısmını ise istediğiniz gibi doldurun. “Next ” butonuna basın. Karşınıza Memory Size ekranı gelecek.

Memory Size ekranında sanal makinamızın RAM boyutunu ayarlayacağız, bilgisayarınızın RAM miktarına göre burada ayarlama yapıp Next’e basıyıyoruz. Örneğin benim bilgisayraımın RAM’i, 4096 Mb olduğundan sanal makinanın Ram’ini 1024 Mb olarak ayarladım.

Sıradaki adıma, sanal makinanın Hard Disk boyutunu ayarlıyoruz. Bundan sonraki adımlar çok önemli olmadığından olduğu gibi bırakıp Creat/Next  diyerek geçebilirsiniz. (Bilgisayarınızın Hard Diskinde en az 25 Gb olması önerilmektedir).

Evet, sanal makinamız kullanıma hazır hale geldi.

ADIM-3

3-virtual

Start düğmesine basarak Sanal Makinamızı başlatıyoruz. Sanal makina başlayınca, Dvd sürücü olarak hangi sürücünün kullanılacağını seçmeniz istenecek. Bu aşamada seçmeniz gereken sürücü Daemon Tools programı ile oluşturduğunuz sürücü olmalı.

Bu aşamadan sonra Windows 8.1’in normal kurulumuna geçiyoruz. –>  Windows 8.1 Nasıl Kurulur?

Eğer Start tuşuna basınca hata alıyorsanız, bilgisayarınızın sanallaştırma modu kapalı demektir. Sanallaştırma modunu açmak için bilgisayarınızın BIOS ayarlarını açmalısınız. BIOS ayarlarını biraz inceleyin “Virtualization” gibi bir seçenek aramalısınız. HP bilgisayarlar için ayar şu şekilde yapılıyor. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Açılırken “esc” tuşuna basın, karşınıza gelen menüde “f10” tuşuna basarak BIOS menüsüne girin. BIOS menüsünde “System Configuration” sekmesinin altında “Virtualization Technology” seçeneğini “Enable” yapın. Aşağıdaki fotoğrafı inceleyebilirsiniz.

20130702_194505

 

 

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Rbarut

mrb kardeşim bende lenovo g50–45 var ve biosunda sanallaştırma seeçeneği mevcut değilaçma gibi bir şansım varmı yinede?