Windows 10 1511 Güncellemesinde Hangi Yenilikler Var?

29 Temmuz 2015’te Windows 10 kullanıcılara sunulmuştu. O tarihten bu yana Windows, hata gidermeleri ve güvenlik açıklarını kapatmak dışında önemli bir güncelleme yayınlamadı.

15 Kasım 2015’te ise ilk büyük güncellemesi olan Sonbahar Güncellemesini kullanıma sunuldu. Yayınladığı tarihe ithafen (2015, Kasım) de 1511 olarak anılmaya başladı. Peki, Windows 10’un ilk büyük güncellemesi olan 1511 de ne gibi yenilikler var?

Windows 10 1511 Yenilikleri?

Microsoft, yeni Windows güncellemesi ile artık Windows, büyük kuruluşların kullanabileceği kadar güvenli. Ayrıca yeni Windows 10, Windows 7 ye göre %30 daha hızlı açılıyor.

Yeni Skype

Microsoft’un başarılı mesajlaşma uygulaması Skype artık Windows ve Cortana ile daha entegre çalışıyor. Güncelleme yüklendiği zaman, Mesaj, Telefon ve Skype Video uygulamaları da yükleniyor ve Cortana aracılığıyla da erişilebiliyor.

Cihazımı Bul

Mobil cihazlarımızda uzun süredir kullandığımız bu özellik artık Windows’ta da bulunuyor. Artık Microsoft hesabınız üzerinden cihazınızın konumunuzu bulmanız mümkün. Bu özelliği aktif hale getirmek için Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Cihazımı Bul yolunu izleyin.

Yeni Aktivasyon

Bu özellik Windows 10’u daha önce yükleyenleri ilgilendirmiyor. Windows 10’u sıfırdan kuracaklar için ise iyi haber. Artık Windows 10 kurulumunuzu yaparken Windows 7, 8 ve 8.1′ e ait ürün anahtarınızı kullanabilirsiniz.

Daha Otomatik Zaman Dilimi

Windows uzun yıllardır, saat dilimini otomatik olarak ayarlayabilmekteydi. Yeni özelliği ise artık gittiğiniz ülkeye göre saatinizi otomatik olarak ayarlayabilecek olması. Bu özelliği kullanabilmek için ise yapmanız gereken; Ayarlar>Zaman ve Dil>Zaman Dilimini Otomatik Ayarla yolunu izlemeniz.

Microsoft Edge Senkronizasyonu

Google Chrome ve Mozilla Firefox’ta uzun süredir var olan bu özellik çiçeği burnunda tarayıcı Edge için de gelmiş durumda. Artık Microsoft Edge kullandığınız farklı cihazlarınız arasında şifrelerinizi ve favoriye aldığınız sayfaları otomatik olarak senkronize edilmesini sağlayabileceksiniz. Bunun için Edge’ de bu özelliği aktif etmeniz gerekmekte. Ayıca artık sekme önizlemelerini de gösterebiliyor. Bunu görmek için ise farenizle bir sekmenin üstünde durmanız yeterli.

Kablosuz Görüntü Aktarımı

Windows 10 güncelleme almadan önce de zaten bu özelliği desteklemekteydi. Fakat güncelleme ile artık bu özellik daha ulaşılabilir bir hale gelmiş durumda. Artık Microsoft Edge içerisinde “Cihaza Medya Aktar” şeklinde bir seçenek ve fotoğraf ve videolarda da ufak aktarım simgeleri bulunuyor.

Depolama Alanı Yönetimi

Windows 10’un yeni güncellemesi ile artık uygulamaları farklı depolama birimlerine kurabileceksiniz, SD kartlara bile. Bunun için yapmanız gereken; Ayarlar>Sistem>Depolama yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.

Arayüz Değişiklikleri

Başlat menüsü artık 512 değil 2048 adet canlı kutucuk gösterebilecek durumda. Tabi bu kadar canlı kutucuk ne işe yarar pek bilemiyoruz. Bir diğer yenilik de artık Başlat menüsünün Windows Store’da yeni uygulamalar için reklam gösteriyor olması. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar>Kişiselleştirme>Başlangıç yolunu izleyin.

Yeni güncelleme ile artık başlık çubuklarının beyaz olan rengini değiştirebilirsiniz. Bunun için; Ayarlar>Kişiselleştirme>Renkler yolunu izleyin.

Ayrıca artık Windows açılışındaki Windows Hero resmini de değiştirebiliyorsunuz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir