Ssd Nedir?

Nedir?

Ultrabook bilgisayarların piyasaya çıkmasıyla SSD’ler adından bir hayli söz ettirir hale geldi. Peki nedir bu SSD dedikleri?
SSD ,  Solid State Disk ‘in baş harflerinden oluşturulan bir kısaltmadır. Solid State Disk (SSD) Türkçeye “Katı Hal Diski” olarak çevrilmektedir. SSD bir depolama birimidir.

SSD’ler Nasıl Çalışır?

SSD’lerden bahsetmeden önce klasik hard disklerden bahsedelim.  Hard diskler, birkaç tane manyetik disk, bu manyetik diskleri okuyan hareketli iğne, diskleri çeviren motor gibi bir çok hareketli parçadan oluşur. Bu kadar çok hareketli parçanın bulunması hard disklerin önemli dezavantajlarındandır.
SSD’leri çok yüksek boyutlu USB Hafıza kartlarına benzetebiliriz. SSD’lerin içinde NAND FLASH denen yongalar vardır ve veri bu yongaların içerisinde saklanır. Bu NAND FLASH yongalar RAM’lere göre yavaş,  hard disklere göre hızlı çalışırlar. SSD’ler, RAM’lerin hız özelliği ile Hard Disklerin depolama özelliğinin birleştirilmiş hali gibi düşünülebilir.

Artıları

 • Yüksek okuma/yazma hızı.
 • Hafiflik ve Ufak boyutlar.
 • Mekanik güvenilirlik (hareketli parçasının bulunmaması)
 • Düşük güç tüketimi.
 • Daha az ısı oluşumu.
 • Bilgisayarın performansında gözle görülür artış.
 • Hareketli parça olmadığından daha sessiz.

Eksileri

 • Yüksek fiyat.
 • Daha az depolama alanı.
 • Yazma/Silme ömrünün az olması.
 • Manyetik alandan fazla etkilenme.

SLC ve MLC Nedir?

SLC(Single Level Cell)

SLC bellekler her bir hücrede 1bit veri saklarlar. Bu yüzden depolama kapasiteleri azalır fakat buna nazaran performansları artar.

MLC(Multi Level Cell)

MLC belleklerde ise her bir hücreyi 2-3 bit kullanmaktadır. Haliyle depolama kapasitesi artarken performans düşmektedir.

 

 Wear Levelling ve Trim

Wear Levelling denen olay yazılımsal bir teknoloji olup, yazılacak verinin SSD’nin tek bir yerine yazmaktansa veriyi SSD’nin tamamına dağıtan bir sistem. Bu sayede SSD’ye binecek olan yükü eşit bir şekilde dağıtılmakta, SSD’nin belli bir yeri yıpranmamaktadır. Söylenilene göre bu teknolojinin kullanılmadığı SSD’lerin ömürleri çok düşük olabilmektedir. Bu sistemin eksik yanı ise veri SSD’nin tamamına dağıldığından bir miktar performans düşüşü olması.

Trim ise veri bloklarının işletim sistemi tarafından fiziksel olarak silinip, bir daha ki yazmaya hazır edilmesi olayıdır. Hard Disk’lerde silinen bir veri, aynı bloğa başka bir veri yazılana kadar silinmez. SSD’ler de ise bloğa veri yazılabilmesi için, bloğun tamamının boş olması gerekmektedir. Windows 7 ile gelen TRım komutu ile veriler SSD üzerinden tam anlamıyla silinir ve bir daha ki yazamaya hazır edilerek SSD’nin güncel yazma işlemini tamamlayabilmesi için bloktaki veriyi silmekle zaman kaybetmesinin önüne geçilir.

SONUÇ

Bir SSD alırken; yonga tipine (SLC veya MLC) , yazma/okuma hızına , Wear Levelling ve Trim özelliklerine dikkat ediniz.

Şu anki duruma göre SSD’lerin fiyatları yüksek olduğundan, 32-64 Gb ‘lık bir SSD alarak işletim sisteminizi buna kurabilirsiniz. Böylelikle sisteminizin açılış hızını ve performansını arttırabilirsiniz. Karma bir sistem oluşturarak Klasik Hard Diskinizi de aynı sistemde kullanma sayesinde depolama sorununuzu çözmüş olabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir