Sabit Disk Hakkında Bilmediğiniz 21 Şey

sabit disk

Büyük ve küçük tüm bilgisayarlar bir sabit disk bulundurur ve çoğumuz sabit disk yazılım, müzik, video ve hatta işletim sistemlerimizi depolayan donanım parçasının olduğunu biliyoruz.

Bunun ötesinde, muhtemelen, her yerde bulunan bu bilgisayar parçası hakkında bilmediğiniz en az birkaç şey vardır:

Sabit Disk Gerçekleri

 1. İlk sabit disk, mağaza rafları gibi yerlerde görünmüyordu, ancak 1956 yılının Eylül ayında piyasaya sürülen IBM’in tümleşik bilgisayar sisteminin bir parçasıydı … evet, 1956!
 2. IBM, bu şaşırtıcı yeni cihazı 1958’de diğer şirketlere göndermeye başladı. Ancak muhtemelen postaya değil – dünyanın ilk sabit diski, endüstriyel bir buzdolabının büyüklüğü kadardı ve yaklaşık 1 tondu.
 3. Nakliyat konusu elbette aklınıza takıldıysa bir de şu açıdan bakın; bu sabit diski ayda 1.000$ vererek kiralayabilirdiniz. Ona sahip mi olmak istemiştiniz o zaman 34.000$ vermeniz yeterli.
 4. Günümüzde mevcut olan ortalama bir sabit disk, 200$’a satılan 8TB’lık bir sabit disk , ilk IBM sürücüsünden 300 milyon kat daha ucuzdur.
 5. Eğer 1960’ta bir müşteri bu kadar fazla depolama alanı istiyorsa, o yıl Birleşik Krallık’ın tüm GSYİH’sinden biraz daha fazla olan 77.2 milyar dolara mal olurdu!
 6. IBM’in bu korkunç pahalı cihazının depolama kapasitesi ise 4 MB civarındaydı. (Ortalama tek bir şarkı kadar yani.)
 7. Bugünün sabit diskleri bundan biraz (!) daha fazla saklayabilir. Samsung,  2015’in sonlarında çıkardığı 16 TB PM1633a SSD ile en büyük sabit disk SSD rekorunu elinde tutuyor, ancak 8 TB’lık sürücüler çok daha yaygın.
 8. Bu nedenle, IBM’in 3.75 MB sabit diskinin en iyisinin en iyisi olmasından sadece 60 yıl sonra, 8 TB’lık bir sürücü ile 2 milyon kez daha fazla depolama alanı maliyetin çok küçük bir kısmına sağlanabilir.
 9. Bu daha büyük sabit disklerin de bir sınırı bulunmakta ve iine her istediğimiz şeyi depolayamıyoruz. Bu yeni endüstrilerin ortaya çıkmasına neden olur.
 10. Ucuz fakat büyük sabit diskler Backblaze gibi şirketlerin verilerinizi kendi disklerinize değil, Backblaze sunucularına yedeklediğiniz bir hizmet sağlamasına izin verir. 2015’in sonlarında, bunu yapmak için 50.228 sabit disk kullanıyorlardı.
 11. 2013 raporuna göre, tüm filmleri saklamak için 3,14 PB (3,3 milyon GB) sabit disk alanına ihtiyaç duyan Netflix’i düşünün!
 12. Netflix’in ihtiyaçları büyük mü? Facebook 2014’ün ortalarında 300 PB’den fazla veriyi sabit disklerde saklıyordu. Şüphesiz bu sayı bugün çok daha büyük.
 13. Sadece depolama kapasitesi artmadı, aynı zamanda boyutlar da büyük ölçüde azaldı. Tek bir MB bugün, MB’nin 50’li yıllardaki haline göre 11 milyar kat daha az fiziksel alan kaplıyor.
 14. Başka bir açıdan baktığımızda: cebinizde bulunan 256 GB’lık akıllı telefon, 1958 yılındaki sabit disklerle tamamen dolu 54 olimpik yüzme havuzuna eşdeğer.
 15. Birçok yönden, eski IBM sabit diski ile modern sabit disklerden farklı değildir: her ikisi de manyetik diskler ve bu diskleri okuyan kafaya sahiptir.
 16. Bu diskler oldukça hızlıdır, genellikle dakikada 5,400 veya 7,200 defa döner.
 17. Tüm bu hareketli parçalar ısı üretir ve çoğu zaman yüksek ses çıkarmaya başladıklarında arızalanmaya başlar. Bilgisayarınızın yaptığı hafif gürültü, muhtemelen çalışan fanlardır, ancak diğer düzensiz olanlar, genellikle sabit diskinizden gelir.
 18. Sonunda bu haraketli parçalar yıpranırlar. Bunun için hareketli parçaya sahip olmayan katı hal diski (Solid State Drive (SSD)) (temelde dev bir flash sürücü), geleneksel sabit disklerin yerlerini almaya başlamıştır.
 19. Ne yazık ki, ne geleneksel diskler ne de SSD’ler sonsuza dek küçülmeye devam edemez.
 20. Tüm bunlar, gelecekte verileri farklı yollarla depolamamız gerekeceği anlamına geliyor. 3D depolama, holografik depolama, DNA depolama ve daha fazlası gibi bir çok bilimkurgu teknolojisi şu anda geliştiriliyor.
 21. Bilim kurgudan bahseden Data, Star Trek’teki android karakteri, bir bölümde beyninin 88 PB tuttuğunu söylüyor. Bu, Facebook’tan çok daha az, öyle görünüyor ki, tam olarak geleceği öngörememişler.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir