iPhone 5S Özellikleri,Fiyatı ve Tanıtım Videosu

10 Eylül, Türkiye saati ile 20.00′da aylardır tekenoloji gündemini meşgul edene iPhone 5S’in tanıtımı yapıldı. Aynı gecede iPhone 5S’in yanında bir de polikarbon kasalı iPhone 5C ve yeni mobil işletim sistemi iOS 7 de tanıtıldı. Tanıtımda şaşırtıcı birşey olmadı çünkü telefona ait herşey daha öncelesinde sızmıştı.

Apple geleneğini bozmadı ve bu modelde de devrimsel tarzda bir değişiklik getirmedi. iPhone 5 üzerine gelen birkaç donanım iyileştirmesi ile yetinmek zorunda kaldık. En önemli değişikliği 3 alanda gerçekleştirdi: İşlemci,Kamera ve Güvenlik.

İşlemci

En büyük yeniliklerden biri A7 işlemcide gerçekleşmiş. Bu yeni işlemci dünyada bir ilk, çünkü 64 bit teknolojine sahip ilk mobil cihaz işlemcisi. Apple‘a göre bu yeni işlemci iPhone 5‘e göre 40 kat daha hızlı. Ayrıca OpenGL ES 3.0 desteği de sunmakta.

İşlemci cephesine bir diğer yenilikte M7 adındaki yeni birim. Bu yeni birim ivemölçer, pusula, denge çarkı gibi sensörleri kontrol ederek işlemci üzerine sensörlerin yükünün binmesini önlüyor. iPhone 5’e göre bu kadar perfomans artışının bir nedeni de bu birim.

Kamera

Apple iSight adını verdiği kamerasında da yeniliklere gitmiş. Örneğin iPhone 5 ‘te f2.4 olan diyafram açıklığını iPhone 5S’te f2.2‘ye getirmiş. Bu da düşük ışıkta iPhone 5S’in iyi bir performans sergileyeceği anlamına geliyor. Bir diğer yenilikte  Apple’ın True Tone dediği flaş özelliği. iPhone 5S üzerinde iki adet LED flaş bulunduruyor. İki farklı renkteki flaşlar sayesinde ortama bağlı olarak gerçek renkelerde fotoğraf çekebilmekte.

Kamera üzerinde yapılan iki adet de yazılımsal değişiklik bukunmakta. Bunlardan birincisi Burst Mode, iPhone 5S burst mode sayesinde saniyede 10 kare fotoğraf çekebiliyor. İkinci yenilik ise Slow Motion, bu özellik ile 120 fps’lik 720p HD videolar çekebiliyor. Böylelikle yavaşlatılmış çekimler gerçekleştirilebiliyor. Bazılarına göre bu özellik adından çok söz ettirecek.

Güvenlik

iPhone 5S tanıtımında belki de en çok dikkat çeken Touch ID tanıtımıydı. Söylentiler doğru çıktı ve Apple iPhone 5S’e parmak izi tarama özelliğini dahil etti.

iphone-5s-home-button1

 

 

Home tuşunun hemen altına yerleştirilen parmak izi tarayıcısı çizilmelerden safir cam ile korunuyor. 360 derece okuma açısı, 500 ppi çözünürlüğü ve alt deri okuma özelliğiyle oldukça etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Parmak izi okuma hızının da gayet iyi olduğunu belirtmekte de fayda var.

Apple kullanıcının parmak izi bilgilerinin çalınmaması için bu bilgiyi hiç bir yerde depolamayacağını belirtmiş. Son NSA skandalından sonra bu ne kadar doğru olur bilemeyeceğiz.  Apple, NSA ile paylaşmadığımız bir parmak iziniz kalmıştı onu da verdik düşüncesinde değildir umarız.

Eksiklikler

Yukarıda sayılan 3 alan dışında çok fazla bir değişiklik olmadı. Büyük hayal kırıklığını ise batarya da yaşadık. Çünkü iPhone 5S’in bataryası sadece 1570 mAh. Telefon normal kullanımla 1 günü zor çıkarır gibi geliyor bizlere. Ayrıca iPhone 5S’e oldukça popüler olan ve neredeyse standart haline gelen NFC özelliği de eklenmemiş durumda.

Detaylar

iPhone 5S, diğer iPhone’ların aksine bu sefer 3 farklı renk seçeneği ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Uzay Gri, Altın ve Gümüş.

iPhone 5S Teknik Özellikleri

 • İŞLEMCİ: A7 (64-bit)
 • RAM:  açıklanmadı
 • EKRAN: 4 inch (1136 x 640 piksel)
 • PİKSEL YOĞUNLUĞU: 366 ppi
 • KAMERA: 8 Megapiksel+ 1.5 Megapiksel Hd FaceTime(Ön Kamera)
 • BATARYA: 1570 mAh
 • DEPOLAMA: 16 GB, 32 GBve 64 GB
 • BAĞLANTI: 802.11a/b/g/n Wi-Fi ve Bluetooth 4.0
 • KALINLIK: 7.6 mm
 • BOYUT: 123.8 x 58.6 mm
 • AĞIRLIK: 112 gram
 • RENK: 3 seçenek (Uzay Gri,Altın,Gümüş)
 • OS: iOS 7

iPhone 5S iSight Kamera Tanıtım Videosu

http://www.youtube.com/watch?v=kK0_OVn_uxA

 

iPhone 5S Touch ID Tanıtım Videosu

http://www.youtube.com/watch?v=TJkmc8-eyvE

 

Fiyat ve Çıkış Tarihi

Amerika Kontratsız Fiyatlar
16 GB   649$
32 GB     749$
16 GB     849$

Amerika Çıkış Tarihi
20 Eylülde Amerika ve pekçok Avrupa ülkesinde satışa çıkacak.

Türkiye‘de ise iPhone 5S’in 2000-2500 TL fiyat aralığında, Ekim/Kasım aylarında satışa çıkması beklenmektedir.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir