iPhone 5 ve iPhone 5S Özellik Karşılaştırma

Apple’ın yeni gözdesi iPhone 5S tanıtıldı ve eski gözde iPhone 5’in yerine geçti. Peki iPhone 5S, iPhone 5’ten ne kadar iyi, yeni neler sunuyor ve daha da önemlisi iPhone 5’inizi elden çıkarıp iPhone 5S almalı mısınız?

içerik bulunamamakta.

Yukarıda da görülebileceği üzere en önemli değişiklik kamera ve işlemcide olmuş. Kameraya yavaş çekim modu(120 fps) ve saniyede 10 kare fotoğraf çekebilen burs mode gibi özellikler gelmiş. Ayrıca kameranın diyafram açıklığı arttırılmış. Böylelikle sensör üzerine düşen ışık miktarı arttırılarak, telefonun gece çekimlerinde bile iyi bir performans vermesi amaçlanmış. Ayrıca değişik renkli iki adet LED flaş kullanarak fotoğraflarda doğru renklerin yakalanması sağlanmış.

İşlemcide ise, mobil dünyada bir ilk gerçekleşti ve 64 bit teknolojisini kullanan ilk telefon iPhone 5S oldu. Elbette 64 bit’in bir performans artışı sağladığı aşikar. Fakat işlemciden hakkıyla yararlanabilmek için uygulama geliştiricilerin de uygulamalarını 64 bit teknolojisine uygun yazmaları gerekmekte. Bu da uygulama geliştiriciler için tek bir telefon modeli için fazladan iş yükü demek.

Ve en önemli değişiklik: Parmak izi okuyucusu yani Touch ID. Touch ID çok önemli bir güvenlik aşaması olmuş durumda. Böylelikle banka işlemleri gibi kritik işlemlerde parmak izi güvenliği geliyor. Üstelik Apple’ın Parmak izi okuyucusu cansız dokuları tanıyabiliyor ve ölü bir parmak ile işlem yapılmasına izin vermiyor. Apple herhangi bir güvenlik açığına mahal vermemek için kullanıcıların parmak izi bilgilerini herhangi bir şekilde depolamayacağını beyan etmekte. Tabi parmak izi bilgilerimizi de NSA ile paylaşmazsa zira paylaşmadığı bir tek parmak izimiz  kalmıştı.

Bunun dışında bataryada oldukça az kapasite arttırımına gidilmiş. Yaklaşık olarak %9.03’lük bir kapasite artışı gerçekleşmiş. Ayrıca iPhone 5S’in RAM’i 2GB’a çıkarılarak 2 kat artış sağlanmış.

Sonuç olarak, Apple hayranı değilseniz veya parmak izinizin gerekeceği kadar kritik işlemler yapmıyorsanız iPhone 5’nizi iPhone 5S ile değiştirmeyi çok gerekli görmüyoruz.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir