Google I/O 2014 Hakkında Herşey

Google’ın bu yıl ki  en önemli etkinliği olan I/O 2014 birçok haberle dolu, bu haberlerin bir kısmı beklenen bir kısmı ise tahmin edemediğimiz haberler oldu. Google, Android’in yeni sürümünde  (kod adı şimdilik “L”) yer alacak, renkli ve kullanışlı tasarım stilini de gösterdi. Google’ın diğer bir hamlesi ise ucuz ve iyi halli telefon projesi olan Android One oldu. Geliştiriciler konferansında Android heryerde idi: Akıllı Saatler, Arabalar, hatta Android Fit ile vücudumuzda. Android Fit, giyilebilir sağlık cihazlarını ve uygulamalarını içeren, Apple’ın HealtKit’ine karşı oluşturulmuş yeni bir platform.

Gelişmekte Olan Ülkeler için Ucuz Telefon

Android’den sorumlu Sundar Pichai etkileyici birkaç istatistik sundu: 1 milyar aktif kullanıcı, 20 milyar mesaj ve 93 milyon selfie (bir günde). Fakat bu sayılar dünya nüfusnun yalnızca bir kısmını kapsamakta, Google’ın amacı ise akıllı telefon imkanı olmayan insanlara da ulaşabilmek. Bu kapsamda, gelişmekte olan pazarlar için düşük maliyetli donanımın ve saf Android’in (stock) kullanıldığı ucuz akıllı telefonlar için Android One ortaya çıkmış oldu. Bu amaçla Micromax ile geliştirilmiş bir işbirliği görmekteyiz: Çift SIM kart, FM Radyo ve 4,5 inç boyutlarında ve 100 doların altında olması beklenen bir telefon.Android One’ın programının Hindistanda başlaması ve sonrasında dünya geneline yaygınlaşması planlanmakta.

 

android-one

Material Design: Google’ın Yeni Tasarım Anlayışı

Google’ın internet ürünleri ile mobil işletim sistemi Android, görsel açıdan, pek de uyumlu sayılmazlardı. Konferansta, Material Design olarak adlandırılan birleştirilmiş bir tasarım dili ortaya çıktı. Bu dil webde, Google’ın Chrome tarayıcısında ve diğer tüm mobil Android cihazlarda, ki buna giyilebilir teknolojiler de dahil aynı görsel sitili kullanacak. Material Design kısaca, renkli, sade ve ferah ayrıca, geniş boşluklara ve yazılar için büyük alanlara sahip. Fakat tamamiyle dümdüz değil! Birbiri üzerine açılan, gerekmediğinde kaybolan bilgi kutucuklarıyla ekranlar ve görevler arası geçiş animasyonları oldukça etkileyici olmuş. Açıkça Google’ın -ülkemizde kullanıma sunmadığı- kişisel asistanı Google Now’dan etkilenildiği ortada. Google’ın 3.parti uygulama geliştiricilerinden, yeni görsel sitille yapılmış iyi işler

ANDROID L, Telefonunuz, Tabletiniz, Arabanız ve TV’niz İçin

Google, Android L adını verdiği yeni işletim sisteminin bir kısmını I/O 2014 konferansında gösterdi. L, Material Design tasarım ilkeleri ile  arabaların, TV’lerin ve akıllı telefonların  kolayca işlem yapmak veya yoksaymak üzere yeniden tasarlandı. Kilit ekranında bir yenilikte kilidi açma işlevinde oldu. Eğer bir akıllı saatiniz varsa veya aracınızın içerisindeyseniz, kilit ekranı açmak için şifre girmenize gerek kalmayacak. “Personal Unlock” adı verilen bu özellik cihazınız sürekli kullanıcı ile beraber olup olmadığını kontrol ediyor. Bir diğer önemli özellik ise, bir Google’da bir arama yaptığınızda ilgili sonuçlar doğrudan açık olan uygulamanız içerisinde “pop-up” olarak gösterilecek ve uygulamnız kaldığı yerden devam edecek.

Yeni Multitasking

Android L , “recents” adı verilen ve Chrome’dan devşirilen bir multitasking içeriyor. Yeni multitasking, son kullandığınız uygulamaları  küçük bir kart demeti şeklindeki tek bir karoselde topluyor. Yeni multitasking, şu ankinin yerini alacak, gerçekten kullanışlı olup olmadığını şu anlık bilemiyoruz umarız multitasking için kullanışlı bir yol olur.

 

android_L_Multitasking

Arama

Google arama, Google’ın yeni dizayn anlayışı ile oldukça renklenmiş görünmekte. Örneğin, kullanıcı görsel bir terim (film, tarihi bir figüre, sanat eseri gibi) aradığında, gelen ilk sonuç renkli bir karosel içerisinde (karosel rengi gelen sonuç resmine göre değişiyor) gösteriliyor. Sonuçlar karoseli canlı sonuçlar içeriyor ve sağa sola kaydırarak diğer sonuçlara erişilebiliyor. Google’ın söylediğine göre Google arama uygulamasını geliştiriyor, örneğin bir restoran rezervasyonu ararsanız otomatik olarak OpenTable uygulamsı açılacak.

Batarya Ömrü

Batarya süresi, bütün akıllı telefonlar için genel bir sorun. Telefon üreticileri,HTC gibi, kendilerine ait batarya tasarruf uygulamalarını geliştirmişlerdi, şimdi bu özellik Android L tarafından resmi olarak sunulmakta. Project Volta, Google’ın batarya optimizasyon uygulamasının adı. Bu tasarruf modu sayesinde, cihazınızın batarya süresi bir miktar daha uzayacak, Google’ın söylediğine göre 90 dakika kadar.

 

android_L_Battery_Saver

Uzaktan Silme ve Güvenlik

Android L yeni bir “Kill Switch” özelliği içeriyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, cihazları çalınmış hatta fabrika ayarlarına geri dönmüş olsa bile, uzaktan silebilecekler.Bu arada ufak bir karşılaştırma, bu özellik iOS 7’den beri Apple kullanıcılarına sunulmuştu.

Android Wear

Tasarım ve Arayüz

Android Wear’ın ana amacı kullanıcıya bir bakışta anlayabileceği bilgiler (bildirimler, okunmamış e-postalar vs.) vermek ve herhangi bir zamanada Google Now (Kişisel Asistan)’un size yardım etmesi. Google Now’un kartları sayesinde mesajları, hatırlatmaları, notları, müzik seçimini, alarmları, kalp hızınızı, adımlarınızı görebilirsiniz. Android Wear cihazınıza hafif bir vurma ile uyandırıp, “Ok Google, Call me a car” diye seslenerek kendinize bir taksi bulabilirsiniz. Eğer sinema veya yemekteyseniz cihazı “Beni rahatsız etme” moduna alarak, yersiz bildirimlerden de kurtulabilirsiniz.

Google’ın İlk Akıllı Saati

Google ve işortakları geçtiğimiz ayları Android Wear ile çalışan akıllı saat modellerini gösterebilmek için çalıştılar. Bu gün, iki farklı seçeneğiniz mevcut. LG G, büyük fakat mütavazi siyah kare şeklinde daha önceden Samsung ve Pebble’dan alışık olduğumuz tarzda. Ya da diğer seçenek Moto 360, geniş yuvarlak bir cam ve paslanmaz çelik doğruyu söylemek gerekirse klasik saatleri benzer stilde. Fakat  Moto 360 siparişi için beklemeniz gerekecek, LG G ise şu an sipariş edilebilir (Amerika için, Türkiye tarihi bilinmemekte). Ayrıca akıllı saate bir alternatif olarak da Samsung Gear Live düşünülebilir. Fakat Gear Live Tizen işletim sistemini kullanmaktadır. Fiyatlara gelecek olursak, LG G için bir bilgi yok, Gear Live 200$ (Türkiye 500-600 tl), Moto 360 250$ (Türkiye 600-700 tl )

 

I-O-2014-smartwatch

Arabanızdaki Google

Android Auto Bu Yıl Geliyor

Telefonlar, tabletler, akıllı saatler, TV’ler tümü üreticiler için alışık olduğumuz birer yarış platformu. Alışık olmadığımız ise, Android L’nin arabalara da geliyor olması. Google’ın resmi olarak duyurduğu Android Auto ile insanların araç kullanırken kullanmaları yasak olan telefon özellikleri tek bir ekranda toplanmış olacak. Telefonunuzu, araç ekranına bağlayarak tüm telefon özelliklerini sesiniz ile kontrol edebileceksiniz. Android Auto “navigasyon, iletişim ve müzik” konularına yoğunlaşacak ve Google Now tarzındaki ana ekranı ile durumun nasıl olduğunu size gösterecek. Android Auto ses kontrolü ile çalışacak ve Google Maps üzerinde navigasyon, mesaj gönderimi (speech to text teknolojisi ile), müzik bulma ve çalma işlevleri olacak.
Google’ın bu noktada 2 rakibi bulunmakta: Apple ve Microsoft. Apple’ın CarPlay adını  verdiği ve Siri temelli bir sistemi mevcut ve Honda, Volvo, Mercedes-Benz bu yılın sonlarına doğru bu sistemi kullanacak. Microsoft ise Windows temelli sistemini test etmekte. Üç şirketin de amacı otomobil üreticilerinin varsayılan işletim sistemi olabilmek. Android Auto, Android L ile birlikte yayınlanacak ve 2014’ten önce gemesi beklenmekte.
Google’ın söylediğine göre, Android Auto’nun araçlardaki bilgi ekranlarında yerini alması gelecek yılı bulacak. Fakat ana üreticilerle çalışmalar başlamış durumuda: Dodge, Chevrolet, Chrysler, Audi, ve Bentley. Uygulamar yalnızca ses ile kontrol edilebilecek, dokunmatik ekran ise araç duruyorken aktif hale gelecek. Google geliştiriciler için araçlara uygulama oluşturabilecekleri bir de SDK yayınlayacak.

 

android_L_in_car

Oturma Odanızdaki Android

Google duyurduğu Android TV şirketin yeni yazılımı ve TV’lerde çalışmak üzere tasarlanmış. Android TV, Google Chromecast ve Apple TV’nin kobinasyonu gibi gözükmekte. Kendi içeriğinizi TV üzerinde kullanırken aynı zamanda popüler içeriği, uygulamaları, oyunları görebilecek bunları satın alıp oynayabilecek veya çalıştırabileceksiniz. Ayrıca, Android TV’niz ile konuşarak anlaşabileceksiniz. Konferanstaki gösteriyi örnek verirsek, TV’nize “Açlık oyunlarında Katniss rolünde kim oynadı” diye sorduğunuzda “Jennifer Lawrence” diye cevap alabileceksiniz tabiki bunlar şu an İngilizce.  Şu an şirketin tüm Android ürünleri için tek bir SDK var, ilerleyen günlerde her ürün çıkan SDK ile daha çok TV uygulaması ile karşılaşabiliriz. Zamanla uygulamalar, Android platformları arasında çalışmaya başlayacak. Örneğin siz TV’niz ile, arkadaşlarınız ise telefon kullanarak, kaşılıklı NBA Jam oynayabileceksiniz. 2015 yılında Sharp ve Sony’nin ürettiği Android TV’lerin piyasaya çıkması beklenmekte.

 

android_in_livingroom

Chromecast

Chromecast’in duyurulmasının ardından Amozon üzerinde çok satanlar listesine girdi. İşte Chromecast’e yeni özellikler ekleniyor. Eklenen en önemli özellik ise Chromecast’in buluta bağlanması olacak. Böylelikle kendi içeriğinize nerde olursanız olun, aynı Wi-Fi ağına bağlı olmasanız bile, bulut üzerinden erişebileceksiniz. Ayrıca Chromecast vasıtasıyla Android cihazınızın ekran görüntüsünü televizyon ekranına yansıtıbiliyorsunuz.

Masaüstü ve Diğerleri

Android Uygulamaları Chrome’da

Bu yılın başlarında Android uygulamalrı Chromebook’lar üzerinde çalışmaya başlamıştı. İlk örneklerini Evernote ve Vine uygulamalarında görmüştük. Google’ın belirttiğine göre yakın zamanda geliştiriciler, uygulamalarını Chrome’a aktarabilecekler.

Google Fit Sağlık Verilerinizi Toplayacak

Bu ayın başlarında Apple geliştiricilerin sağlık uygulamaları yapabilmesi amacıyla HealthKit’i duyurdu. Aynısını Google, GoogleFit ile yapmak istiyor. GoogleFit’in sağlamış olduğu birçok API ile ve kullanıcıların izni ile sağlık verileri toplanacak.

 

Google_fit_platform

Kaynak: The Verge

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir