CyanogenMod “M” Sürümleri, “Stable” Sürümlerin Yerini Aldı

CyanogenMod 11’den önceki sürümlerde 4 tip yapım mevcuttu : Nightly(N), M Snapshot(M), Release Candidate(RC), Stable(S). Cyanogen’in yeni bir sürümü çıktığında, ilk üç aşamadan geçip en sonunda  “Stable(S)” aşamasına geliyordu ve genelde o sürüm için son güncelleme bu oluyordu. Cyanogen’in indirme sayfasına girdiğinizde ise şöyle bir görünüm vardı.

cm11_versions

 

CyanogenMod 11 ile beraber, ekip bu anlayışlarından vazgeçtiklerini bloglarında duyurdu. Blog’da açıkça yazdığı üzere bundan sonra “Stable” etiketli sürüm beklememizi dolayısıyla “Release Candidate” sürümününde olmayacağı belirtilmiş. Peki bundan sonra ne olacak? Bundan sonra sadece 2 farklı yapım göreceğiz : “Nightly (N)” ve “M Snapshot”. Zaten ekip de indirme sayfasını buna göre düzenlemişler.

 

Cyanogen_surum-yeni

Bu Değişiklik Neden?

Aslında bu değişikliğin sebebi, “Stable” adlandırmasının kullanıcada oluşturmuş olduğu algı. Custom ROM’lar ki CyanogenMod gibi yüksek standartta olanlar bile kullanıcıya haklı olarak bir garanti vermemektedir. Ayrıca, bazı hatalar da içerebileceği unutulmamalıdır. İşte “Stable” etiketi, sürümün hatasız olduğu gibi bir algı oluşturduğundan ekip artık “M Snapshot” sürümlerine geçiş yapmış durumda. Cyanogen Blog’una göre “M Snapshot” sürümlerini 4 haftada bir güncellemeyi planlamakta.

Sonuç olarak, CyanogenMod 11’i telefonunuza kurmak istiyorsanız seçebileceğiniz 2 seçenek mevcut. Ya hataların bulunduğu ve hemen hemen her gün güncellenen “Nightly” sürümünü tercih edeceksiniz ya da ayda bir güncellenen ve günlük kullanıma uygun olan “M Snapshot” sürümünü tercih edeceksiniz. Tavsiyemiz “M Snapshot” sürümünü tercih etmeniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir