CyanogenMod 11 Kurulumu

CyanogenMod’un en iyi Custom ROM’lardan biri olduğuna, daha önceki yazılarımızda defalarca değinmiştik. Gerek akıcılığı, gerek performansı gerekse de esnek yapısı sayesinde oldukça sevilen bir Android sürümü haline geldi. İşte Cyanogen ekibinin, Android KitKat (4.4) üzerine inşa ettikleri CyanogenMod 11’in kurulumuna göz atacağız.

Cyanogen’in önceki sürümlerinin aksine, bu sefer kurulumunu yapabileceğiniz 2 seçeneğiniz mevcut; “Nightly (N)” ve “M Snapshot (M)“. Bu iki sürüm arasındaki farkları ve Cyanogen’in neden böyle birşey yaptığını bu yazımızda açıkladık. Kısaca bahsetmek gerekirse. Nightly sürümler, geliştiriciler için yayınlanan, içerisinde hatalar bulunan ve günlük kullanım için uygun olmayan sürümlerdir. M Snapshot ise çok daha az hata barındıran ve günlük kullanım için uygun olan sürümlerdir.

Ön Hazırlık

  • Cyanogen’i kurabilmeniz için cihazınızda “Custom Recovery” yüklü olması gerekir. Bunun için iki seçeneğiniz mevcut;CWM ve TWRP. İkisinden birini seçerek cihazınıza yüklemelisiniz. (Yüklemek istediğinizin üzerine tıklayarak yükleme adımlarını takip edin).[CWM ve TWRP arasında çok büyük farklar bulunmamakta ikisinden biri işinizi görecektir.]
  • Sıra geldi Cyanogenmod 11 dosyalarımızı indirmeye. Bu adrese girin, vendor ve type kısımlarını seçerek cihazınızın modelini bulun ve cihazınızla ilgili sayfaya gelin. Açılan sayfada aşağıdaki gibi bir bölümle karşılaşacaksınız.

Cyanogen_surum-yeni

  • Tavsiyemiz bu bölümde “M Release Channel” ı seçmeniz böylelikle cihazınıza kararlı ve sorunsuz sürümü yüklemeniz. M Kanalına girdiğinizde karşınıza şöyle bir ekran çıkacak

cm11_versions

  • Bu yazı yazılırken son sürüm M7 sürümü idi bu yüzden siz girdiğinizde yeni sürümler buraya eklenmiş olabilir. Bu sayfadan en son sürümün (en üstteki) karşısındaki Direct Download linkinden “.zip” uzantılı dosyayı indirin ve telefon hafızasına veya hafıza kartına bu dosyayı kopyalayın.

Kurulum

  • Cihazınızı kapatın ve Recovery Mode’da açın (Genelde; “Ses Açma+Orta Tuş+Güç Tuşu” kombinasyonuna 3-4 saniye basılı tutularak yapılır.)
  • CWM İÇİN;
  • wipe data /factory reset’e tıklayın (Cihazınızdaki tüm veriler silinir)
  • wipe cache partition a tıklanır.
  • Telefon sıfırlandıktan sonra sırasıyla “install zip” e ardından “choose zip from ….”  (… olan yerde hafıza kartınızın adı yazar sdcard1,sdcard vs.)
  • Sırasıyla denilen yerlere girdiğinizde internetten indirdiğiniz .zip dosyasını göreceksiniz ona tıkladığınızda kurulum başlayacak ve tamamlanacak.Kurulum tamamlandığında cihaz yeniden başlatılacak.

Google Uygulamaları Nerede?

Telif hakları nedeniyle Google uygulamaları(Play Store, google+ vs.) telefonunuzda yer alamayacak. Bunu yüklemeninde kolay bir yolu var. Bu adrese girerek google uygulamalarının olduğu .zip dosyasını indirin. CyanogenMod 11’i yüklediğimiz için CM11 yazan dosyayı indirmelisiniz. Aynı şekilde hafıza kartınızın içerisine atın. Cihazınızı Recovery Modda çalıştırın. “install zip>>choose from sdcard1” yolunu seyrederek yukarıdaki adresten indirdiğiniz .zip dosyasını çalıştırın. Telefonunuzu yeniden başlatın.

Tebrikler CyanogenMod 11’i kurdunuz. CyanogenMod 11 Android 4.4 Kitkat üzerine inşa edilmiştir.

Anlatım Samsung S3 üzerinde denenmiştir.

2
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
asdşalkd

benim cihazım listede yok ne yapmam gerekiyor.