CyanogenMOD 10.2 Kurulumu

CyanogenMod adlı stock rom oldukça popüler ve iyi bir rom. Telefonunda özgürlük isteyenlerin tercih edenlerin bu yazlımı nasıl kuracaklarına bakalım.

Ön Hazırlık

Öncelikli olarak şu adrese girerek, Cyanogen tarafından cihazınızın desteklenip desteklenmediğine bakın. Eğer cihazınız destekleniyorsa sırasıyla ilgili dosyaları indirip, ardından da cihazınıza CWM‘yi kurmanız gerekmekte. (Telefonunuzda CWM yoksa ve nasıl kurulacağını bilmiyorsanız böyle buyurun.)

Hangi Sürüm?

Eğer telefonunuza CWM’yi kurduysanız, sıra geldi Cyanogen dosyamızı indirmeye. Fakat hangisini indireceksiniz? Yukarıda verdiğim adrese girip cihazınıza tıkladığınızda cihazınızın özelliklerinin yazdığı ve aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir şeylerle karşılaşacaksınız.

 

CM-versions

Kısaca versiyonlar rasındaki farkları açıklayalım.

Nightly(N): Genellikle 24 saatte bir yeni versiyonu gelir, geliştiriciler tarafından kullanılır ve bir çok sorun içeriyor olabilir, KARARSIZDIR. (Fakat en güncel sürüm buradadır)

M Snapshot(M): Nightly sürümlerde hatalar belli bir yere kadar giderildiğinde bu sürüm oluşturulur, nightly sürümünden daha kararlıdır fakat yine de oldukça KARARSIZDIR.

Release Candidate(RC): Kararlı sürümden önce yayınlanan son sürümdür, ufak tefek hatalar içerebilir fakat o kadar önemli değildir, günlük kullanım için uygundur, ÇOĞUNLUKLA KARARLIDIR.

Stable(S): En kararlı sürümdür, yazılımdaki tüm hatalar genellikle giderilmiştir.

Tavsiyemiz öncelikli olarak Stable, veya daha sonraki seçenek olan Release Candidate’tir.

Örneğin Stable versiyonuna girdiğinizde CyanogenMod versiyonlarına göre sıralandığını görürsünüz. En üstte en güncel versiyon bulunur. Bu yazının yazıldığı tarihte en güncel versiyon CM 10.2 (Android 4.3) idi.

Nasıl Yüklenir?

  • DİKKAT!!! AŞAĞIDA YAPILAN İŞLEMLER SONRASI CİHAZINIZDAKİ TÜM VERİ SİLİNECEKTİR. CİHAZINIZIN YEDEĞİNİ ALMAYI UNUTMAYIN.
  • Cihazınıza uygun versiyonlu yazılımı indirin (.zip dosyası olarak inecek)
  • Cihazınızı Recovery Mod‘da açın. (Genllikle şu şekildedir: Ses açma+Orta Tuş+Güç Tuşuna aynı anda basılı tutarak telefon açılır. Fakat bu yöntem telefon modelinize göre değişiklik gösterebilir)
  • wipe data /factory reset’e tıklayın (Cihazınızdaki tüm veriler silinir)
  • wipe cache partition a tıklanır.
  • Telefon sıfırlandıktan sonra sırasıyla “install zip” e ardından “choose zip from ….”(… olan yerde hafıza kartınızın yazar sdcard1,sdcard vs.)
  • Sırasıyla denilen yerlere girdiğinizde internetten indirdiğiniz .zip dosyasını göreceksiniz ona tıkladığınızda kurulum başlayacak ve tamamlanacak.Kurulum tamamlandığında cihaz yeniden başlatılacak.

Google Uygulamaları Nerede?

Telif hakları nedeniyle Google uygulamaları(Play Store, google+ vs.) telefonunuzda yer alamayacak. Bunu yüklemeninde kolay bir yolu var. Bu adrese girerek google uygulamalarının olduğu .zip dosyasını indirin. Aynı şekilde hafıza kartınızın içerisine atın. Cihazınızı Recovery Modda çalıştırın. “install zip>>choose from sdcard1” yolunu seyrederek yukarıdaki adresten indirdiğiniz .zip dosyasını çalıştırın. Telefonunuzu yeniden başlatın.

Sonuç

Yukarıda anlatılanları uyguladıysanız başarılı bir şekilde CyanogenMod’u kurmuş olmanız lazım. Üreticinize bağlı kalmadan Android versiyonunuzu güncellemiş oldunuz. Unutmayın CM 10.2 Android 4.3 sürümünün kullanmaktadır.

21
Kimler Neler Demiş?

11 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hasan

arkadaşlar ben şimdi hepsini sd karta yedekliyorum yüklerken sd karttakilerde silinirmi ?

ulakk

Yazdıklarınızdan pek bir şey anlaşılmıyor.Fakat yedeklemeyi titanium backup gibi bir uygulama ile yapıyorsanız sd karttaki verileriniz silinmez.

Yakup Nergiz

Ulakk kardeş ben efs backup la telefonumun yedeğini aldım disk şeklinde bi dosya olarak kaydetti kendi. şimdi telefona herhangi bi rom atsam imei uçar mı? cihazım yurtdısından getirldigi için imei çaktrmıştım ondan sonra ne zaman rom atmaya kalksam imei uçuyodu. şimdi bu efs yedeğini tekrar yüklesem imei gerigelir mi?

ulakk

Telefonunuzun sorunsuz çalışan imei yedeği elinizde ise herhangi bir imei kaybolması durumunda elinizdeki yedek ile kurtarabilirsiniz. Fakat elinizdeki yedeğe rağmen imei geri gelmiyorsa, telefonunuzun yazılımını imei aldığınız versiyona düşürüp, elinizdekiefs yedeğini o şekilde kurmayı denemelisiniz.

YASAL UYARI: Sitede anlatılan yöntem “imei çaktırma, klonlatma vs.” gibi yasadışı uygulamalar için anlatılmamıştır. Yöntemin amacı yasa lyollarla Türkiye’de kullanmda olan telefonlara güncelleme yaparken imei kaybolma sorununa karşı bir önlem almaktır.

Anıl karakaş

mesela cyanogen mod 11 i kurduk telefona google playde saadece android 4.4 ve üstünü destekleyen uygulamalar var onları yükleye bilirmiyim

Evet yükleyebilirsiniz.

muhammed

hafıza kartsız yüklenmiyor mu ?

ulakk

Telefonunuzun dahili hafızası ile de kurabilirsiniz

furkan

samsung ace destekliyo da wonder nasıl desteklemiyo yaa, wonder a göre sürüm yok mu

ulakk

Bu tamamiyle Cyanogenmod şirketi ile alakalı bir mevzu

ali

detayli bilgiler icin tesekkurler. CM 10.2 ile birlikte Samsung Galaxy Nexus’a Bluetooth BLE destegi(version 4.0) geliyor mu?

kerem

ya bende samsung galaxy trend lite var bunun için cyanogenmod yokmu =(

ulakk

Malesef, belirtmiş olduğunuz telefon modeli Cyanogen tarafından desteklenmemektedir. Cyanogen tarafından desteklenen telefonlar için: “http://wiki.cyanogenmod.org/w/Devices#vendor=”Samsung”; “

kral58

Ulakk GM discivery deatekliomu acaba

ulakk

Cyanogen geliştirici topluluğu “Discovery” telefonları resmi olarak desteklememektedir. Fakat çeşitli forumlarda Discovery için port edilmiş versiyonları mevcut.

Furkan Bar

kardeş dediklerini yaptım ve sonuç mükemmel eline koluna sağlık anlatım için sağol sonunda kurtuldum yavaş lık ve ısınma problemlernden Allah senden razı olsun…

Fatih Şekeroğlu

galaxy i8552 kullanıyorum. Bunun için cyanogenmod bir rom çıkartmamış. Acaba portlanmış bi rom bulabilir miyim ?

Fatih Şekeroğlu

Benim Galaxy Win i8552 telefonum var. Bunun için bir rom bulamadım. Acaba portlanmış bir rom mevcut mu? Nereden bulabilirim?

Anıl Gencel

kardeş Cyanogen 10.1.3 kurdugumda wifi calışmıyor her iki telefondada denedim calışmıyor

Son veriyonu 10.2 kurup deneyiniz.

Yakup Nergiz

Kardeş iyi güzel diyosunda Galaxy S3 te cihazın IMEI’si uçuyo bunun bi yöntemi yada kesin bi çaresi yok mu ? cihazım yurtdışı ..!