Android Sanal Tuş (Softkey) Nasıl Aktif Edilir?

Android telefonlarda 3 temel tuş bulunur. Android’in orjinal (stock) sürümlerinde bu tuşlar yazılımsal olarak ekranın alt tarafında konumlandırılmışlardır. Fakat bu yazılımsal tuşlar Samsung gibi bazı üreticiler tarafından tercih edilmemekte ve yerlerine fiziksel tuşlar kullanılmaktadır.

samsung_subkey

Peki bu fiziksel tuşlar bozulduğunda ne olacak? Öncelikli olarak bir telefon tamircisine gideceksiniz ve çoğu Samsung telefonda olduğu gibi, bu tuşların onarımı için ekranın değişmesi gerektiği cevabını alacaksınız. Bu yol ise biraz pahalı olacak.

Ekranınızı değiştirmek yerine telefonunuzun içerisinde zaten var olan bu yazılımsal tuşları aktif edebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Aşağıda anlatılan yol CyanogenMod yüklü Samsung Galaxy S4 (i9500) üzerinde denenmiştir. Düşük de olsa başka cihazlarda çalışmama ihtimali bulunmaktadır.

Öncelikli olarak bu işlemi yapabilmek için cihazınızın Root edilmiş olması gerekmektedir.

Ardından Google Play’de bulunan Root Browser uygulamasını cihazımıza kuruyoruz ve root erişim yetkisini uygulamaya veriyoruz.

Root Browser uygulamasına girdiğinizde karşınıza birçok klasör çıkacak bu klasörler içerinde “System” klasörüne giriyoruz.

System klasörünün en altında “build.prop” isimli dosyayı göreceksiniz, bu dosyaya tıklıyoruz. Karşınıza ne ile açmak istediğinizi soran bir pencere çıkacak burada “RB Text Editor” u seçiyoruz.

Açtığımız dosyanın en sonuna şu kodu ekliyoruz;

qemu.hw.mainkeys=0

Sağ üst köşedeki kaydet butonuna basarak, dosyayı kaydedin ve çıkın.

Cihazınız yeniden başlattığınızda Sanal Tuşları (Softkey) olması gereken yerde göreceksiniz.

Videolu anlatım için (ingilizcedir);

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir