Android ROM Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Android Rom Nedir?

ROM Açılımı?

Android ROM’a geçmeden önce kısaca ROM neymiş bakalım; Read Only Memory (ROM) kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesi ile oluşturulan kısaltma. “Read Only Memory” ifadesi Türkçe’ye “Sadece Okunabilir Bellek” şeklinde çevrilebilir.

Android ROM Ne İş Yapar?

Bilgisayarlarımızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan yazılımlara işletim sistemi denir. Örneğin; Windows, Macintosh, Linux vb.

Android cihazların çalışabilmesini sağlayan yazılıma ise ROM denilmektedir. Aslına bakacak olursak ROM kavramı Android ile beraber değil, çok önceleri ortaya çıkan bir kavramdır. Elektronik devrelerin ve bilgisayarların bellek çeşitlerinden biri olan ROM, Android’in ortaya çıkışı ve geliştiriciler tarafından yeni sürümlerinin piyasaya sürülmesiyle ROM’a yüklenen yazılım manasında kullanılarak kısaca ROM denilmiştir.

ROM Çeşitleri Nedir?

2 çeşit ROM bulunmaktadır;
1-) Stock ROM
2-) Custom ROM

2 ROM çeşidinin de tek bir kaynağı var, o da Google tarafından yayınlanmış olan orjinal Android ROM’u. Üreticiler veya serbest geliştiriciler, Google tarafından yayınlanan yazılımı alıp kendi cihazlarına uygun hale getirip yayınlamaktadırlar.

Stock ROM

Stock ROM kavramı üreticilerin kullandığı ROM’ları tanımlamak için kullanılmaktadır. LG, Samsung, HTC, General Mobile, Vestel gibi telefon üreticilerinin kendi cihazları için ürettiği yazılımlardır. Genellikle root özelliği yoktur ve yeni Android sürümlerine ya çok geç güncellenir ya da hiç güncellenmez. Fakat orjinal üretici tarafından yayınlandığı için daha güvenlidir.

Custom ROM

Custom ROM’lar ise serbest geliştiriciler tarafından her cihaza özel olarak üretilmiş yazılımlardır. Android’in açık kaynaklı bir yapıda olması sebebi ile geliştiriciler tarafından oldukça ilgi gösterilmiş ve bir çok Custom ROM sürümü yayınlanmıştır.

Custom ROM’ların en güzel özellikleri ise sık sık güncellenmesi, root’lu olması ve birçok özelleştirme seçeneği sunması gösterilebilir. Dünyada satışa sunulmuş hemen hemen tüm cihazlar için Custom ROM bulabilmek mümkündür. Custom ROM’ların bence en can sıkıcı özelliği ise tema olarak biraz kısır olması. Samsung’un LG’nin veya HTC’nin orjinal görünümleri gibi bir görünümleri olmuyor maalesef.

Custom ROM Çeşitleri

Birçok Custom ROM’un olduğundan bahsetmiştik, kısa bir özet halinde popüler Cuctom ROM’lara bir bakalım.

Cyanogenmodhttp://www.cyanogenmod.org/

Uzun süredir Custom ROM’lar arasında popülerliğini koruyan Cyanogen, saf android sürümlerine oldukça benziyor. Birçok özelliştirme seçeneği sunan Cyanogen’in Stable ve Nightly sürümleri bulunmakta. Tecrübesiz kullanıcılar için Stable sürümünü öneriyoruz.

AOKP; http://aokp.co/

AOKP’de Cyanogen gibi oldukça popüler ve birçok kişiselleştirme seçeneği ile baraber geliyor.

MIUI; http://en.miui.com/download.html

MIUI, çinli telefon üreticisi Xiaomi tarafında destekelenen bir ROM. Bu ROM’un iOS’a oldukça benzediğini belirtelim.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir