Adım Adım Windows 8.1 Kurulumu

Windows 8.1 (Blue)’nun kurulumunu adım adım yaptık.  Nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız  yazımızı inceleyebilirsiniz.

Genel Windows kurulum mantığı, 8.1 ‘de de değişmemiş. Daha önce herhangi bir Windows sürümünü kurduysanız zorlanmadan bu kurulumu da gerçekleştirebilirsiniz. Daha önce kurmadıysanız da dert etmeyin, bu yazıyı okuyarak siz de bu kurulumu gerçekleştirebileceksiniz. Haydi başlayalım.

-Öncelikli olarak bilgisayarınızın BIOS ayarlarından “Boot From Dvd” ‘yi seçin. Bu ayarlar bilgisayar modelinize göre değişiklik göstermektedir, nasıl yapıldığını öğrenmek için bilgisayar modelinize göre arama yapmalı veya kullanım klavuzuna bakmalısınız.

-Bilgisayarınızı DVD’den boot edince karşınıza şöyle bir ekran gelecek. (Herhangi bir tuşa basıp bu ekranı geçiyoruz)

-Klavye ayarları ekranını yapıp, “Şimdi Yükle” ‘ ye basıyoruz. Karşınıza ürün anahtarının istendiği ekran gelecek ürün anahtarını da giriyoruz ve “ileri” butonuna tıklıyoruz. (Aşağıdaki fotoğrafa göz atabilirsiniz)

-Ürün anahtarını da girince, lisans anlaşmasını okuyup kabul etmeniz gerekmektedir. Bu aşamayı da geçince karşınıza şöyle bir akran gelecek. Yükselt seçeneğini yalnızca Windows 7‘den, 8.1‘e geçiyorsanız kullanabilirsiniz. Windows 7 kullanıcısı değilseniz (XP, Vista kullanıyorsanız), alttaki seçenek olan “Özel: Yalnızca Windows’u yükle (gelişmiş)” seçeneğini kullanmalısınız.

-“Yükselt” seçeneğini kullanırsanız, kurulum sizi yönlendirecektir. Eğer “Özel” seçeneğini kullanırsanız, karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek ve Windows’un nereye kurulacağını soracak. Burada önemli bir açıklama yapalım;

–Eğer diskiniz daha önce 2 veya daha fazla bölüme ayrıldıysa ve bir bölümünde kaybetmemeniz gereken verileriniz bulunuyorsa dikkat edin, verilerinizin olduğu bölümü biçimlendirmeyin. Diğer bölümü (içinde zaten bir Windows sürümü yüklü olanı) seçip, biçimlendire tıklayın. Biçimlendirmeden yükleme yaparsanız sisteminiz ileride tutukluk yapmaya başlayabilir. Daha sonra biçimlendirilmiş diski seçip “ileri” deyiniz.

–Eğer diskinize daha önce bölümleme işlemi yapılmadıysa ve siz bölümlemek istiyorsanız, diski seçin boyut kısmına uygun bir değer yazın. (sabit diskinizin boyutunu göz önünde bulundurun, windows için 50-60 gb yeterli olacaktır). Bölümlendirdikten sonra istediğiniz bölümü seçip “ileri”  butonuna basın.

-Tüm bu işlemleri yaptığınızda Windows 8.1 yükleme işlemi başlayacak, bilgisayarınızın performansına göre bu aşama uzun sürebilir.

-Yeniden başlama işlemi de sona erince kurulumunuz hemen hemen bitmiş olacak. Birkaç ufak adımda bilgisayarınızın ilk ayarlarını da yapınca tamamiyle kurulumu tamamlamış olacaksınız. Karşınıza sırasıyla aşağıdaki gibi ekranlar gelecek.

-Kişiselleştirme işleminde bilgisayar adını vs. yazıyıyoruz (sıkıcı geliyorsa hızlı ayarlar seçeneğini kullanın), ve en sonunda metro arayüzüyle karşı karşıyayız.

–Tebrikler ! Windows 8.1 ‘i başarıyla kurmuş bulunmaktasınız.

2
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hatice

ya bu beta final sürümünü koysaydınızya

ulakk

Öneriniz dikkate alınmıştır. En kısa zamanda ilgili yazıyı yayınlayacağız.