5W PLL FM Verici -Transmitter- (Piraz Cz)

Bu yazı http://pira.cz/entx4.htm adresindeki yazıdan çevrilmiştir. Yazı ve görsellerin tamamı belirtilen siteye aittir.

Bu FM verici gürültüyü azaltma özelliğinin yanında, RDS/SCA ve Audio/MPX girişlerini de içermektedir. Verici, stereo kodlayıcılı veya  kodlayıcısız olarak kullanılabilmektedir. FM Bantı üzerindeki frekans ayarlama, Dual-speed PLL tarafından kontrol edilen iki buton sayesinde sağlanmaktadır. Ayrıca verici LCD ekran olmadan da çalışabilmektedir.

Cihaz Karakteristikleri
  • Besleme Voltajı: 11-13.8 V (regüle edilmiş veya pilden sağlanan)
  • Besleme Akımı:   1.2 Ampere kadar
  • Standart Frekans Aralığı: 87.5 – 107.9 Mhz
  • Audio/MPX Giriş Hassasiyeti: 2 V pp (75 kHz’lık frekans sapmasıyla )
  • RDS/SCA Giriş Hassasiyeti: 0.2 V pp (75 kHz’lık frekans sapmasıyla)
  • Kart Boyutları: 109 x 54 mm

Aşağıdaki tablo, farklı besleme voltajları ve farklı çıkış transistörleri için, 90 MHz frekansındaki çıkış güçlerini göstermektedir.

 Tablofm-transmitter-pira-cz

Devre Şeması

 

schematic-fm-transmitter-pira-cz1

Yukarıdaki devre şemasına ait malzeme listesi indirme bağlantısı olarak yazının sonunda verilmiştir.

Gerekli Bilgiler

0.05 Mhz’lik ayar(tuning) için 3.2 Mhz kristal kullanın. 3.2 Mhz’lik kristali bulmak zor olduğundan 6.4 Mhz’lik kristal de kullanılabilir. 6.4 Mhz’lik kristal kullanıldığında atlama adımı(tuning) 0.1 Mhz olacaktır. Belirtilen 2 kristal dışında kristal kullanılmamalıdır.

Tüm nüveler (L2 hariç) 0.8mm tel ile sarılmalıdır.

Y1 elemanın(kristalin) paketi  mutlaka toprağa bağlanmalıdır. (Aşağıdaki . resimdeki kristali inceleyiniz.)

Q3 terminalini karta mümkün olduğunca yakın lehimleyin.(karttan 2-3 mm yukarıda olması idealdir.) 2N3553 ‘ün zarfı toprağa bağlanMAMALIDIR.

Smd kapasitörleri lehimlerken dikkatli olunuz.

TR1 trafosunu yapmak için, primary tarafını belirtilen sarım sayısı kadar ve secondary tarfını ise bir defa sarın. Secondary tarafının sarım teli oldukça kalın olmalıdır fakat Primary tarafının teli istediğiniz kadar ince olabilir. Tavsiyem aşağıdaki resimde görülenler gibi kullanmanızdır. Sarımı 2 delikli nüveye (ferrite) kullanın.(feritte 61 veya N1 materyali olmalıdır.) Aşağıdaki resim söylenenleri özetlemektedir.

fm-transmitter-nuve

 

Yukarıdakine alternatif olarak yanyana yerleştirilmiş iki tane sıradan feritte halka da kullanılabilir. (Aşağıdaki fotoğrafta görülebilir.)

feritte-halka

2SC1971 terminalini yerleştirirken dikkatli olunuz, elemanın iç yapısını bozabilirsiniz. Veya başka bir terminal kullanabilirsiniz.

def1971

 

U3 İçin Kontrol Yazılımı

U3 için gerekli olan yazılım (Hex dosyası) yazının sonundaki bağlantıda verilmiştir. Belirtilen yazılımı uygun bir Pic Programlayıcıyla U3’ün içine yazınız. Dosya içerisindeki “pll64.hex” 6.4 Mhz’lik kristal için, “pll32.hex” ise 3.2 Mhz’lik kristal için yazılmıştır. Ayrıca “pll.asm” dosyası ise hex kodunda değişiklik yapmak isterseniz diye verilmiştir. Pic Programlayıcınızın Program ayarlarında şunları kullanınız  Fuses: WDT: Enabled, OSC: INTRC-I/O, MCLRE: I/O.

Yayın yapacağınız frekansı ayarlamak için butonları kullanınız. Birkaç saniye içerisinde boş frekansa ayarlanır ve EEPROM hafızaya kaydedilir (disket ikonu çıkar). İstenmeyen frekans değiştirmelerini önlemek için butonlar kilitlenir (anahtar ikonu çıkar). Kilidi açmak için herhangi bir tuşa uzun basın.

Ekran ve LED PLL’nin kilitlenme durumunu gösterir. Bu durum aynı zamanda U3’ün 1.pini tarafından sağlanmaktadır. Bu, ekstra güç yükseltecini kontrol etmek için kullanılabilir. Kilitlenme durumu gösterildiğinde, PLL, düşük ses frekanslarını arttırmak için düşük hıza geçer.

 

Cihaz Ayarları

Tüm elemanların yerleşimini tamamladıktan sonra;
Yollar ve elemanlar arasında kısa devre olmadığından emin olun.
Elektrolitik kapasitörlerin kutuplarını ve yarı-iletkenlerin yerleşim yönlerini kontrol edin.

Anten çıkışını kontrol etmek ve cihazın yük altındaki ayarlarını yapmak için 2-3 tane ampülü (24V/170 mA veya 24V/3W) paralel bağlayıp, anten bağlantısına bağlayın.(Fotoğrafa göz atın)

tx4bulbsAmpülleri ısıtmak için9V gibi bir besleme voltajı ile başlayalım. Ampüller ısınınca besleme gerilimini 12V ‘a ayarlayın. Maksimum çıkış gerilimini elde etmek için C18 kapasitörünü ayarlayın (empedans ayarı). Son olarak LCD’nin kontrastını ayarlamak için R23 ‘ün değerini ayarlayın.

L1 bobini, sarımları gerdirilerek ve sıkıştırılarak ayarlanır. Bu bobin, frekans bandındaki, PLL tarafından ayarlanan frekansın yerini etkiler. Cihazı, butonları kullanarak 107.9 ‘a ayarlayın. Q4 transistörünün kollektör bacağındaki gerilimi ölçün. Q4 ‘ün kollektör gerilimi 7.5V olana kadar L1 bobinini ayarlayın. 7.5V ‘u görünce işleminiz tamamlanmış demektir.

Son olarak; çalışma yükünü (ampüllerinizi) 10 metrelik bir koaksiyel kablo ile anten bağlantı noktanıza bağlayın ve cihazı 105 Mhz ‘e ayarlayın. Maksimum çıkış gücünü elde edene kadar C18 ‘i ayarlayın.

Standart devre elemanlarını kullanmanıza ve yukarıda belirtilen tüm ayarları yapmanıza rağmen, cihazın kararlılığında büyük sorunlar yaşıyorsanız aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.

  • R7 ve R9 ‘un değerini azaltın
  • R8 ‘in değerini arttırın
  • Besleme gerilimini azaltın
  • TR1 için farklı bir malzeme kullanın

Çıkış gücünü değişirmek istiyorsanız, R8 ‘in değerini değiştirin. Malzeme listesinde belirtilen değerlerden daha düşük değerde malzeme kullanmayın.

PCB

Tek taraflı PCB (sadece alt katman) veya çift taraflı PCB (ekstra olarak üst tarafa toprak katmanı) baskısı kullanabirisiniz. İkisi arasındaki fark çıkış güçleridir. Çift taraflı PCB ‘nin çıkış gücü daha yüksektir.

Parça Yerleşimi
Parça Yerleşimi

 

 

 

 

Alt Taraf Baskı
Alt Taraf Baskı

 

 

 

 

 

Üst Taraf Baskısı(İsteğe Bağlı)
Üst Taraf Baskısı(İsteğe Bağlı)

 

 

 

 

 

Kart ölçüleri 109 x 54 mm ‘dir. Çift Taraflı PCB kullandıysanız, üst taraftaki önemli parçaların toprak uçlarını üst tarafa lehimlemeyi unutmayınız. (Genel olarak bu parçalar ; Q3, TR1, U1, D1, U4, SW1, SW2, R3, R8, C11)

 

Delik Sayısı
Delik Sayısı

 

 

 

 

 

Çift Taraflı PCB (2SC1971)
Çift Taraflı PCB (2SC1971)

 

 

 

 

Tek Taraflı PCB (2N3553)
Tek Taraflı PCB (2N3553)

 

 

 

 

 

Smd Parçalarıyla Alt Taraf
Smd Parçalarıyla Alt Taraf

 

 

 

 

 

Bu devrenin ticari olarak kullanılması sahibi (piraz.cz) tarafından YASAKLANMIŞTIR.

DOSYA (Bütün Linklerde Aynı Dosya Bulunmaktadır)

Alternatif 1

Alternatif 2

9
Kimler Neler Demiş?

5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
GÖKHAN

alıcı olarak nasıl birşey kullanabiliriz?

GÖKHAN

alıcı olarak nasıl birşey kullanabiliriz?

ahmet yazıcı

RDS/SCA girişleri nedir

ahmet yazıcı

RDS/SCA girişleri nedir

Hasan

Ses göndermek için ne kullandınız?